Stará dáma vaří jed

Hrají: Lilian Malkina, Naďa Konvalinková, Jan Zadražil
Text: Arto Paasilinna
Překlad:
Markéta Hejkalová
Scénář:
Jitka Škápíková, Lída Engelová
Hudební spolupráce:
Petr Mandel
Scéna:
Ivo Žídek
Kostýmy:
Ivana Brádková
Režie: Lída Engelová

9. září od 20:00

Dramatizace slavného humoristického románu finského autora Arta Paasilinny.

Poněkud nečekaná, ale velice současná černá groteska o dámě, která už je natolik stará, že by neměla stát v cestě zlotřilostem svého synovce a jeho kumpánů. Přesto jednoho dne vezme osud do vlastních rukou a začne jednat…

Stará dáma vaří jed je humoristický román o vážných věcech. Důchodkyně Linnea Ravasková, vdova po chrabrém finském plukovníkovi, je už tak stará, že je nejvyšší čas, aby přestala stát v cestě svému nepříliš úspěšnému synovci. Je přece přirozené, že kvůli němu opustila svůj byt v centru Helsinek, že mu dává skoro celý důchod, že mu obětuje celý svůj život! Jednoho dne se ale stará paní vzbouří. Je s podivem, jakou kaši (a kdyby jenom kaši!) ty staré, křehké a vrásčité ruce dokážou navařit. Černý humor, překvapivé zvraty, příhody na hranici skutečnosti a absurdity, několik mrtvol… Ale také poselství, že i staří lidé mají právo na život — taková je nová inscenace Divadla Viola, v níž tři mladé hejsky, starou dámu a spoustu dalších postav hrají pouze tři herci: Lilian Malkina, Naďa Konvalinková a Jan Zadražil.

Na rozdíl od většiny ostatních Paasilinnových románů je hrdinkou příběhu s názvem „Stará dáma vaří jed” žena. Téměř osmdesátiletá paní plukovníková se z ustrašené a odevzdané bytosti vydírané vlastním synovcem pod tlakem událostí promění v osobu rozhodnou a odhodlanou učinit svému letitému trápení přítrž. Když se nedovolá pomoci u policie, zmizí ze svého venkovského domu, kde ji synovec navštěvuje velmi pravidelně, ovšem vždy jen v den výplaty jejího důchodu, a začne se bránit. Vzhledem ke své tělesné konstituci se rozhodne pro osvědčený a elegantní způsob — jed. Konec konců: „Vaření jedu je mnohem zábavnější činností než malování na porcelán nebo tkaní koberečků.” A protože si synovec a jeho kumpáni nehodlají jen tak snadno vzdát, začnou se dít neuvěřitelné věci. Sled absurdních událostí nebere konce a nelze než obdivovat autorovu fantazii při jejich vymýšlení. Vždyť koho by napadlo, že injekce jedu ukrytá v kožešinovém rukávníku staré dámy by se mohla stát účinnou smrtící zbraní?

Jitka Škápíková


Viola a já

Pro mne je možnost hrát ve Viole trojitě splněný sen:
Kultovní místo, partnerky Lilian Malkina a Naďa Konvalinková, v režii Paní režisérky Lídy Engelové. Dlouho jsem Dámám křížil cestu, nakonec to vyšlo a jako bonus — ve Viole. Už jako diváka mě atmosféra tohoto prostoru fascinovala svou útulností kombinovanou s výjimečnými zážitky z výkonu herců.Takovým osobnostem se stavět po bok je poněkud nervy drásající, ale s velkou úlevou jsem zjistil, že pocit dobře známého, přátelského prostoru ve mně Viola vyvolává i teď, při zkouškách na hru Stará dáma vaří jed. Je mi tu dobře, přesně vím proč, a jsem za to šťastnej.

Honza Zadražil


Premiéra 12. 12. 2011
Délka představení 1 hodina 40 minut, včetně přestávky


Galerie