Hráli jsme

1 000+1 probuzení (Moderní kuvajtské povídky)
Literárně-hudební soirée s ochutnávkou kuvajtských specialit.

V rámci 10. ročníku festivalu kultur Blízkého východu Nad Prahou půlměsíc, ve spolupráci s nakladatelstvím Dar Ibn Rushd a velvyslanectvím Státu Kuvajt v ČR.

A znovu láska… / večer pro J. S.
Poezie a literární drobničky Jana Skácela pro jediný večer, který se nebude opakovat! Přijďte si připomenout že: „…laskavá slova jsou vrabečci, ptáčkové drobní a plaší.“ S poklonou básníkovi Janu Skácelovi a Josefu Somrovi, který se k veršům a textům Jana Skácela na jevišti ve Viole rád vracel, připravili: Hana Kofránková, Jaromír Meduna a hudebníci Jiří Šlupka Svěrák, Jiří Pavlica a Josef Fojta. Slovem provází Robert Tamchyna.

Adventní čtení CESTY DOMŮ
Nakladatelství Cesta domů a divadlo Viola vás opět po roce zvou na Adventní čtení povídek a básní nejen do předvánočního času.
Texty čtou a na setkání s vámi se těší mj.: Taťjána Medvecká, Josef Somr a Martin Myšička.

Básníkům české země

Jaromír Nohavica ve Viole zpívá a recituje své oblíbené básníky. Večer, který je pohledem do knihovny a do srdce Jarka
Nohavici, kde se potkáte s českými básníky od Máchy, přes Gellnera až po Jaroslava Seiferta.

Bratři Ivan a Jan Krausovi ve Viole – „Učit se, učit se…!“

Albert Einstein řekl, že vzdělání je to, co zůstává po tom, čemu se člověk naučil ve škole. Snahou bratří Krausových je doložit toto moudré rčení několika osobními důkazy.

Veřejná nahrávka četby Ivana a Jana Krausových.

Bratři Krausovi ve Viole „romantická dovolená“

Bratři Krausovi čtou a vyprávějí o výletech a dovolené z dob, kdy sníh nebyl ještě umělý a kufry neměly kolečka…

… By loutna mluvit uměla

„Písně k loutně, povídání a básničky pro ty, kteří vezma loutničku, kobzičku, citeričku, po nocích se šúlají.“ Tak popisuje jeden z hostů, dr. Jiří Tichota, náladu večerního hudebně poetického setkání ve Viole.

Čtení o divadle a demokracii

Z textů věnovaných divadlu, jazyku a řeči v poznámkách a esejistice Václava Havla a režiséra Otomara Krejči čtou Jan Kačer a Jan Potměšil

Evžen Oněgin — Petr Iljič Čajkovskij, Alexandr Sergejevič Puškin
(Brabora Munzarová, Rudolf Kvíz, Luboš Skala)
Premiéra: 3. 5. 2018

Hudebně-literární večer — Nejznámější milostný dopis světové literatury bude základem večera dialogu dvou ruských velikánů na téma šťastné i nešťastné lásky.

Hledám tě v tomto městě…
Miroslav Kovářík a poezie českých básníků Vladimíra Holana, Jiřího Ortena, Josefa Kainara a Václava Hraběte opět po letech ve Viole za doprovodu skvělých muzikantů Olina Nejezchleba, Pavla Skály a Vladimíra Pavlíčka.

Hudební cestopis 18. věku

Otakar Brousek (mluvené slovo), Petra Žďárská (cembalo)

Charles Burnay, Domenico Scarlatti, Leopold Koželuh, Josef Antonín Štěpán

Humor jako životní styl

S úsměvným nadhledem nejen o naší současnosti očima slovenských humoristů Milana Lasici a Milana Markoviče.

J. A. Pitínský: BETLÉM aneb převeliké klanění sotva narozenému Jezulátku

Adventní setkání s betlémským příběhem ve Viole navazuje na předchozí dlouholetou tradici uvádění Staročeských vánočních her.

Jako zázrakem / Jak dělat podobiznu ptáka
(Josef Somr, David Novotný, Máša Málková nebo Barbora Poláková)
Premiéra: 18. 2. 2010

Slavný francouzský básník, scénárista filmů Děti ráje a Setkání Seiny s Paříží, autor textů šansónů Edith Piaf slaví ve světě (i ve Viole) svůj velký návrat.
Buďte spolu s Josefem Somrem, Davidem Novotným a Barborou Polákovou při tom.

Jarek Nohavica zpívá překlady ruských písničkářů

Další z Nohavicových večerů ve Viole doplněný vystoupením skvělého akordeonisty Roberta Kusmierskeho.

Jaromír Nohavica: Archiv pod lupou

Návraty Jaromíra Nohavici k písním, které sluší kytaře a Viole možná víc než velké koncertní sály.

Jean Cocteau: Lidský hlas

Co s propastí po odešlé lásce? Srdce si sám nezašiješ… Jak dál? Živořit, jen se ohlížet a nikdy už nevyhlížet? Plahočit se s duší poleptanou nenávistí? Zemřít? Jakou necestu cestu z labyrintu zvolí hrdinka monodramatu o lásce ve hře „Lidský hlas“ velkého francouzského autora Jeana Cocteaua? V režii Miloše Horanského uvádíme adaptaci slavné francouzské hry s Vilmou Cibulkovou v titulní roli.

Jindřiška Smetanová / TGM — „Proč se neřekne pravda?“
V kombinaci s milovanými lidovkami v podání klarinetu a cimbálu si přijďte poslechnout úryvky z autentických vzpomínek jeho osobního tajemníka dr. Antonína Schenka. Politika a každodennost se přeci prolínají i o sto let později.

Účinkují: Petr Kostka a Tomáš Pavelka (mluvené slovo), Irvin Venyš (klarinet), Michal Horsák (cimbál)

Koncert na ostrově | Jaroslav Seifert
(Luděk Munzar, Jitka Hosprová, Emil Viklický)
Premiéra: 23. 10. 2015

Po Františku Hrubínovi přivádí Luděk MUNZAR do Violy svého dalšího blízkého přítele, básníka Jaroslava Seiferta. Hrubínovu „Romanci pro křídlovku” uvedl L. Munzar ve Viole poprvé v roce 1975. K 100. výročí narození Františka.

Máj | K. H. Mácha
(Barbora Hrzánová)
Premiéra: 30. 4. 2003

Lyrickoepická báseň vydaná v dubnu 1836, sedm měsíců před Máchovou smrtí. Obsahuje prolog „Čechové jsou národ dobrý”, čtyři zpěvy a dvě intermezza. Máchovými současníky (kromě Karla Sabiny) přijatá rozpačitě až nepřátelsky. Ale obdivně a programotvorně už generací Nerudovou a uctívaná surrealisty v čele s Nezvalem a Teigem. Máchovu velebáseň jara, lásky a smrti uvádíme v podání Barbory Hrzánové.

Mozart v Praze

Mí Pražané mi rozumějí.
Jaroslav Seifert: Mozart v Praze, Vladimír Holan: Mozartiana, Wofgang Amadeus Mozart: Sonáty pro housle.

N. V. Gogol: Bláznovy zápisky

Gogol ve svém monologu s neobyčejnou empatií a zároveň se smyslem pro místy až krutou grotesku dává nahlédnout do mysli malého bezvýznamného človíčka, který se stále více propadá do svého šílenství. A Jan Přeučil se opět po letech v režii Jaroslava Gillara vrací s mistrovským jevištním monodramatem do Violy.

Nějak se to zvrtlo | A. P. Čechov
(Taťjana Medvecká, Lilian Malkina, Jaromír Meduna, Lukáš Jurek)
Premiéra: 1. 12. 2007

Na Tisíc a jednu vášeň — večer neuvěřitelně směšných příběhů o lásce — navazujeme neuvěřitelně směšnými příběhy o smolařích.

Noc divadel — Večer pro Miroslava Horníčka
V rámci Noci divadel uvádíme setkání přátel a kolegů herce a spisovatele Miroslava Horníčka, od jehož narození letos uplyne rovných sto let.
Na jevišti Violy, kde Miroslav Horníček často účinkoval a kam se rád vracel, představíme také novou knihu věnovanou jeho životu.

Oldřich Daněk: Žena z Korinta
Hrají: Hana Maciuchová, Johanna Tesařová, Jaromír Meduna
Premiéra: 5. 6. 2013

Slavný apokryf o tajemné návštěvnici v pracovně řeckého dramatika. Patří k nejbrilantnějším textům v dějinách českého dramatu. Vtipné a svěží dialogy, příběh téměř až detektivní. Zvítězí umělecká inspirace nebo lákavá finanční nabídka?

Pane Bůh, tady Anna
Báře Hrzánové a Anetě Langerové jednoho dne vstoupila do života kniha, jejíž poselství by si přály s vámi sdílet.

Pocta Svaté Cecílii –
Jacobus de Voragine: Legenda o Svaté Cecílii a jiné středověké texty o světicích

„Cecilie byla nebeskou lilií pro svůj panenský stud, nebo je nazývána jen lilií, protože byla bělostná svou čistotou, svěží svou odhodlaností, vonná svou dobrou pověstí…“
Tak počíná vyprávění o Svaté Cecílii ve sbírce Zlatá legenda janovského arcibiskupa Jakuba de Voragine, kterou sepisoval koncem 50. let 13. století. Cecílie se stala patronkou hudebníků, neb zpívala Bohu za zvuku hudebních nástrojů. Tím však náležela mezi velkou řadu významných žen, které tak rovněž činily: Svatá Hildegarda z Bingen, Herrad z Lindsbergu, Svatá Kateřina, Markéta či Barbora. O jejich ctnostných činech a znějícím středověku budou v den Svaté Cecilie vyprávět a zpívat Simona Postlerová (mluvené slovo) s Barborou Kabátkovou (zpěv a harfa).

Přípitek aneb Cihla
Hrají: Jiří Langmajer, Hanuš Bor
Premiéra: 29. 2. 2016

Kabaretní kurs pravidel noblesního života pro začátečníky i pokročilé. Jiří Langmajer a Hanuš Bor vyprávějí a zpívají o tom, že život nemusí být obnošená, ale naopak skvěle padnoucí vesta!

Robinson Jeffers: Hřebec grošák
V dramatické básnické povídce jednoho z největších představitelů moderní americké poezie účinkuje Alžběta Bohdanová, která svým monodramatickým zpracováním poprvé přivádí „Hřebce grošáka“ v inscenované podobě na české divadelní jeviště.

Smích jeviště i zákulisí

Naďa Konvalinková a Jaromír Meduna vzpomínají na setkání s Violou, otevřou oblíbené knížky, představí své zamilované autory a přidají i leccos z tajností jeviště i zákulisí.

Klavír: Marcel Javorček. Večerem provází Robert Tamchyna.

Stařec a moře
(Josef Somr, Marek Holý)
Premiéra: 10. 11. 2011

Dramatická skica pro dva mužské hlasy — mistra a jeho učedníka — podle slavné novely Ernesta Hemingwaye.

Století hitů
(Berenika Kohoutová, Jan Meduna, Jaromír Meduna)
Premiéra: 25. 10. 2012

aneb to nejlepší z české populární hudby a poezie 20. století.

Sváteční Shakespearova pošta
Hrají: Hana Maciuchová, Martin Hilský, Miloš Horanský
Premiéra: 14. 4. 2015

Výběr ze Sonetů Williama Shakespeara v překladu Martina Hilského přednese Hana Maciuchová.

V. Kaprálová: Korespondence
Pět úžasných dam, vynikající Taťjana Medvecká a členky smyčcového souboru Kapralova Quartet se pomyslně pokloní Vítězslavě Kaprálové, skladatelce a dirigentce, která mnoha jiným ženám otevřela dveře na koncertní pódia. Do nitra této úžasné ženy i dobové atmosféry v různých koutech Evropy nahlédneme nejen prostřednictvím hudby, ale také její bohaté korespondence

Vladislav Vančura: Rozmarné léto
Hrají: Zdeněk Maryška, Vladislav Beneš, Václav Helšus a Zuzana Slavíková
Premiéra: 23. 6. 2019

Komedie o lásce a žárlivosti, pozdním vzplanutí i brzkém vystřízlivění, o přátelství a především o tom, jak je krásné býti kadeřavým. Krokovy Vary jsou lázeňským městem dobré pověsti a dobré vody, a třebaže jen deváté velikostí, tím že do nich Vladislav Vančura umístil svůj příběh, učinil je nesmrtelnými.

Všichni žijem’ v blázinci
(MUDr. Radkin Honzák)
Premiéra: 26. 4. 2018

Další literárně/publicistický večer s nakladatelstvím Vyšehrad, který představí MUDr. Radkina Honzáka.

Zázraky nejen na Hradčanech — Jiří Anderle ve Viole
(Jiří Anderle, Emil Viklický, Petr Dvorský)

Ojedinělé intimní setkání s malířem, grafikem a hudebníkem Jiřím Anderlem nejen nad stránkami jeho poslední knihy.