Adresát neznámý
Hrají: Jan Hartl, Jiří Dvořák
Premiéra: 3. 5. 2004

Američanka Kressmann Taylor napsala Adresáta neznámého roku 1938. Teprve v roce 1995 objevila tuto fascinující prózu Evropa a okamžitě z ní učinila světově proslulý bestseller. Původně rozhlasová hra v dopisech o přátelství, zradě a pomstě a o drtivé síle slova. Ze záznamu s Josefem Somrem.

Anděl v modrém
Hrají: Jiří Langmajer, Jiří Dvořák
Premiéra: 17. 10. 2017

Osobní i umělecká pouta osudově spojovala jednu z nejslavnějších dvojic francouzského umění 20. století — herce Jeana Maraise a básníka, dramatika, divadelního i filmového režiséra a výtvarníka Jeana Cocteaua.

Commedia finita
Hrají: Dana Černá, Jana Synková, Daniela Kolářová, Máša Málková
Premiéra: 30. 3. 2015

Nesmírně vtipná hra o naší nejslavnější operní pěvkyni Emě Destinnové.

Cyril Gely: Hodina diplomacie
Hrají: Jan Šťastný, Hanuš Bor, Vojtěch Vodochodský.
Premiéra: 18.3.2019

Osudový dialog, který zachránil Paříž a její obyvatele…Napínavý souboj argumentů, slov a emocí. Vynikající příležitost pro dva zralé herce během jedné noci, v jedné chvíli, na jednom místě. Úspěšnou francouzskou hru podle skutečné události uvádíme v české premiéře.

Hodně smíchu a pár slz
Hrají: Carmen Mayerová, Tereza Kostková
Premiéra: 10. 12. 2003

Monodrama VEJCE A JÁ se hrálo ve Viole od roku 1985 a patřilo k nejoblíbenějším. Životní a úsměvný optimismus slavné spisovatelky Betty McDonaldové se k nám znovu vrací prostřednictvím vzpomínek její dlouholeté přítelkyně. Schopnost vidět

Jacques Prévert: Pro tebe má lásko
Účinkují: Máša Málková, Jaromír Meduna, Viktor Dvořák

Jacques Prévert je právem nazýván největším a nejvtipnějším francouzským básníkem 20. století.

Jen si tak kreslím… / Viktor Preiss ve Viole
Výstavu obrázků Viktora Preisse ve Viole doplní jevištní rozhovor o poezii, výtvarném umění a o herectví tváří v tvář fotografiím mnoha vzácných hereckých kolegů a partnerů.

Večerem provází Robert Tamchyna. Klavírní doprovod: Emil Viklický.

Jiří Grygar, Jan Neruda: Písně kosmické
V repríze se vracíme k úspěšnému večeru, kde Jiří Grygar komentoval v aktuálních souvislostech úryvky z Nerudových Písní kosmických.

Jižní Amerikou
Z cestopisů H+Z čte Jiří Lábus.

Když teče do bot / A. P. Čechov
Hrají: Taťjana Medvecká, Lilian Malkina, Jaromír Meduna, Lukáš Jurek
Premiéra: 28. 1. 2016

Stále nové inscenace Čechovových her zaplňují jeviště divadel všech kontinentů. Knihkupectví nabízejí stále nová vydání různých výborů Čechovových povídek. Závěrečná část violo-čechovovského triptychu je  určena všem, kteří mají rádi vtip, jemnost, laskavost a nečekaná překvapení.

Koupila jsem husu, tak nevím…
Hrají: Jan Hartl, Marek Eben, Jaromír Honzák, Pavel Skála
Premiéra: 5. 10. 2018

Humorný večer o lásce k češtině, o její kráse, bohatosti i záludnostech.

Kylián: Narozen v cizině
Hraje: Jiří Lábus
Premiéra: 24. 10. 2016

Povídky a filmové miniatury aneb každý z nás je věčným emigrantem. Jiří Kylián se ve Viole představuje nejen jako vynikající choreograf a tanečník, ale i jako autor snových povídkových textů. Světem nespoutané Kyliánovy fantazie  vás provede Jiří Lábus.

Malý Princ
Hrají: Daniela Kolářová, Tomáš Pavelka
Premiéra: 8. 12. 2008

Malý princ je pohádkovou alegorií o přátelství, moudrosti, životě a smrti. Klíčem k tajemství moudrosti jako autora, Antoina de Saint Exupéryho, může být i korespondence mezi jím a jeho matkou. Na večer z Antoinových dopisů a vyprávění z Malého prince vás zvou herci  Daniela Kolářová a Tomáš Pavelka.

Malý princ a Jiří Grygar
Malý princ je pohádkovou alegorií o přátelství, moudrosti, životě a smrti. Klíčem k tajemství moudrosti jako autora, Antoina de Saint Exupéryho, může být i korespondence mezi jím a jeho matkou. Na večer z Antoinových dopisů a vyprávění z Malého prince vás zvou herci Daniela Kolářová a Tomáš Pavelka. Na závěr doplní setkání s Malým princem vyprávění astronoma Dr. Jiřího Grygara nejen o planetce č. 46610 pojmenované na počest Exupéryho knížky právě Bésixdouze (B612).

Michelangelo: Mramorová horečka
Hrají: Tomáš Pavelka, Otakar Brousek ml., Kateřina Lojdová
Premiéra: 11. 9. 2020

Silný příběh výjimečného umělce a jeho díla. Hra na motivy románu Irvinga Stonea Agonie a Extáze je vítanou příležitostí pro tři skvělé herce na malém jevišti.

Písničkář Miroslav Paleček: Pocta Jaroslavu Seifertovi

Do Violy patřila poezie odjakživa a dnešní večer nebude výjimkou. Miroslav Paleček představí nejen slavné Ježkovy písně na texty Voskovce a Wericha, ale především zhudebněné texty Jaroslava Seiferta ze svého posledního alba.

Neumím jinak než láskou
Hrají: Tatiana Dyková, Tomáš Pavelka, Aleš Procházka
Premiéra: 16. 12. 2013

Martýrium jednoho srdce a dvou osudů pro tři herce. Byla mučednicí lásky. Hořela pro ni – neuměla jinak než láskou, ale potkala ji.  Nezkrotitelně svobodná, spanilá duchem i zjevem. A vznešená tragickým údělem svého nedlouhého života. K výročí 150 let od smrti Boženy Němcové.

Novecento (Magické piáno)
Hrají: David Prachař, Emil Viklický
Premiéra: 15. 12. 2005

Velký příběh jednoho výjimečného osudu. Příběh geniálního klavíristy, který hrál tak, “že i Bůh tančil, když se nikdo nedíval…” Hra pro jednoho herce a vynikajícího klavíristu.

Ota Pavel: Moje velká ryba
Hraje: Miroslav Donutil
Premiéra: 13. 4. 2018

Z povídek Oty Pavla čte Miroslav Donutil.

Proč si nezatančíte?
Hrají: Jiří Lábus, Emil Viklický
Premiéra: 15. 12. 2003

Raymond Carver — mistr krátké prózy, jeden z nejvýznamnějších spisovatelů americké literatury 80. let minulého století v bravurním podání Jiřího Lábuse za klavírního doprovodu Emila Viklického.

Příběhy ze Starého zákona II.
Hraje: Jaromír Meduna, Barbora Munzarová, Andrea Rattayová
Premiéra: 16. 12. 2010

Příběh Mojžíšův, Davida a Goliáše, Šalamounův, Jonášův a další, které znáte. S humorem sobě vlastním vyprávějí Jaromír Meduna a Barbora Munzarová.

Přípitek aneb Cihla
Hrají: Jiří Langmajer, Hanuš Bor
Premiéra: 29. 2. 2016

Kabaretní kurs pravidel noblesního života pro začátečníky i pokročilé. Jiří Langmajer a Hanuš Bor vyprávějí a zpívají o tom, že život nemusí být obnošená, ale naopak skvěle padnoucí vesta!

Romain Rolland: O Beethovenovi
Rollandovy texty se prolnou s provedením „Lobkovického“ smyčcového kvartetu v něžných rukou „FOK“ Eve Quartetu.

Skopové na porážku
Hrají: Taťjana Medvecká, David Novotný, Jan Zadražil
Premiéra: 19. 9. 2019

Černá hodinka s Roaldem Dahlem
Pět dramatizací povídek světoznámého britského autora. Roald Dahl v nich s humorem ostrým jako břitva směřuje k moudrému poznání, že na každého jednou dojde.

Skorpios na obzoru
Hrají: Igor Bareš, Klára Cibulková, Daniel Toman
Premiéra: 29. 9. 2021

Osudová chvíle, kterou svět neviděl…  Winston Churchil a Greta Garbo na jachtě miliardáře Aristotela Onasise. Výjimečné setkání dvou výjimečných osobností 20. století  není pokusem o historicky věrný dokument: je především zábavnou rozpravou o roli umění a krásy v našich životech, úvahou o ženách i mužích. Silná dramatická fikce ve stylu skvělé konverzační komedie.

Smluvní vztahy | Mike Bartlett
Hrají: Dana Černá, Jana Stryková
Premiéra: 30. 10. 2013

Jsou války, které se vedou na bitevních polích. A jsou války, které se vedou za kancelářským stolem, u kávy a s věčným úsměvem na tváři. Po obou zůstávají mrtví a ranění. Do situace plné černého humoru, se podobně jako Emma ve Smluvních vztazích, můžeme jednou v zaměstnání dostat všichni. A vždy je jen na nás jak se k ní postavíme.

Stará dáma vaří jed
Hrají: Lilian Malkina, Naďa Konvalinková, Jan Zadražil
Premiéra: 12. 12. 2011

Dramatizace slavného humoristického románu finského autora Arta Paasilinny. Poněkud nečekaná, ale velice současná černá groteska o dámě, která už je natolik stará, že by neměla stát v cestě zlotřilostem svého synovce a jeho kumpánů.

Šunen Romale | Poslyšte Romové
Hrají: Bára Hrzánová, Jana Boušková, Mário Bihári
Premiéra: 31. 3. 2010

Romské pohádky a vyprávění, humoresky, anekdoty, písně i básně.

Tři gentlemani
Hrají: Marek Eben, Václav Kopta, Jan Vlasák
Premiéra: 29. 4. 2014

Humorná koláž věnovaná staré dobré Anglii, pravlasti gentlemanů.

Vladislav Vančura: Rozmarné léto
Hrají: Zdeněk Maryška, Vladislav Beneš, Václav Helšus a Zuzana Slavíková
Premiéra: 23. 6. 2019

Komedie o lásce a žárlivosti, pozdním vzplanutí i brzkém vystřízlivění, o přátelství a především o tom, jak je krásné býti kadeřavým. Krokovy Vary jsou lázeňským městem dobré pověsti a dobré vody, a třebaže jen deváté velikostí, tím že do nich Vladislav Vančura umístil svůj příběh, učinil je nesmrtelnými.

Volnost, rovnost, gastronomie
Hrají: Václav Kopta, Simona Vrbická, Miroslav Táborský
Premiéra: 25. 9. 2017

Anglický humorista Peter Mayle v rozkošném vyprávění o Provence řeší otázku: Proč Francouzi netloustnou. Náš večer je volným pokračováním inscenace Tři gentlemani o staré dobré Anglii

Život jako smršť
Hrají: Taťjana Medvecká, Martin Hofmann
Premiéra: 25. 4. 2013

Teprve po sto letech od narození věhlasného autora Malého prince byla odhalena existence rukopisu, který napsala jeho manželka Consuelo de Saint-Exupéry.