Adresát neznámý
Hrají: Jan Hartl, Jiří Dvořák
Premiéra: 3. 5. 2004

Američanka Kressmann Taylor napsala Adresáta neznámého roku 1938. Teprve v roce 1995 objevila tuto fascinující prózu Evropa a okamžitě z ní učinila světově proslulý bestseller. Původně rozhlasová hra v dopisech o přátelství, zradě a pomstě a o drtivé síle slova. Ze záznamu s Josefem Somrem.

Anděl v modrém
Hrají: Jiří Langmajer, Jiří Dvořák
Premiéra: 17. 10. 2017

Osobní i umělecká pouta osudově spojovala jednu z nejslavnějších dvojic francouzského umění 20. století — herce Jeana Maraise a básníka, dramatika, divadelního i filmového režiséra a výtvarníka Jeana Cocteaua.

Commedia finita
Hrají: Dana Černá, Milena Šajdková, Daniela Kolářová, Máša Málková/Jana Trojanová
Premiéra: 30. 3. 2015

Nesmírně vtipná hra o naší nejslavnější operní pěvkyni Emě Destinnové.

Condurango a Lilimat
Účinkují: Bára Hrzánová, Míla Šikola, Ivo Novák, Nicholas Roy Arthofer, Mário Bihári, Antonín Holub, Matyáš Mejzr
Premiéra: 1. 6. 2001

Levný bylinný likér pro povzbuzení chuti nabízí originální latinsko-americkou hudbu z Budějic v podání Báry Hrzánové (zpěv, perkuse, trubka), Míly Šikoly (violoncello), Ivo Nováka (kytara, zpěv), Matyáše Mejzra (bicí, perkuse), Antonína Holuba (baskytara, housle, ukulele), Mária Biháriho (akordeon, zpěv) a Nicholase Roye Arthofera (trumpeta, zpěv).

Hodina diplomacie / Cyril Gely
Hrají: Jan Šťastný, Hanuš Bor, Vojtěch Vodochodský/Filip Kohut
Premiéra: 18. 3. 2019

Osudový dialog, který zachránil Paříž a její obyvatele…Napínavý souboj argumentů, slov a emocí. Vynikající příležitost pro dva zralé herce během jedné noci, v jedné chvíli, na jednom místě. Úspěšnou francouzskou hru podle skutečné události uvádíme v české premiéře.

Hodně smíchu a pár slz
Hrají: Carmen Mayerová, Tereza Kostková
Premiéra: 10. 12. 2003

Monodrama VEJCE A JÁ se hrálo ve Viole od roku 1985 a patřilo k nejoblíbenějším. Životní a úsměvný optimismus slavné spisovatelky Betty McDonaldové se k nám znovu vrací prostřednictvím vzpomínek její dlouholeté přítelkyně.

Hugo Haas a Adina Mandlová
Hrají: Klára Cibulková a Jaromír Dulava

Poslední setkání, poslední rozhovor… Setkání dávných milenců, hvězd prvorepublikového filmu je hlubokým a nekompromisním vhledem do stínů herecké profese a tzv. zábavního průmyslu vůbec.

Jacques Prévert: Pro tebe má lásko
Účinkují: Máša Málková, Jaromír Meduna, Viktor Dvořák
Premiéra: 23. 10. 2021

Čím byl Chaplin pro film, tím byl Prévert pro literaturu. Francouzi jej právem považují za jednoho ze svých největších autorů dvacátého století, humor jeho krátkých textů i libret šansonů však nepřestává okouzlovat stále nové generace čtenářů a posluchačů na celém světě ani dnes.

Když teče do bot / A. P. Čechov
Hrají: Taťjana Medvecká, Lilian Malkina, Jaromír Meduna, Lukáš Jurek
Premiéra: 28. 1. 2016

Stále nové inscenace Čechovových her zaplňují jeviště divadel všech kontinentů. Knihkupectví nabízejí stále nová vydání různých výborů Čechovových povídek. Závěrečná část violo-čechovovského triptychu je  určena všem, kteří mají rádi vtip, jemnost, laskavost a nečekaná překvapení.

Koupila jsem husu, tak nevim…
Hrají: Jan Hartl, Marek Eben, Jaromír Honzák, Pavel Skála
Premiéra: 5. 10. 2018

Humorný večer o lásce k češtině, o její kráse, bohatosti i záludnostech.

Kylián: Narozen v cizině
Hraje: Jiří Lábus
Premiéra: 24. 10. 2016

Povídky a filmové miniatury aneb každý z nás je věčným emigrantem. Jiří Kylián se ve Viole představuje nejen jako vynikající choreograf a tanečník, ale i jako autor snových povídkových textů. Světem nespoutané Kyliánovy fantazie  vás provede Jiří Lábus.

Lásky/Plné večery
Účinkují: Barbara Nesvadbová, Lenka Nová, Ivo Kahánek

Nezapomenutelná šansoniérka, geniální klavírista a populární spisovatelka vás během kouzelného večera provedou plnou škálou emocí. Od závislosti, přes žárlivost až po krystalickou, osudovou lásku. Plné citu a pocitů. Pokud jste právě opomněli, jaké to je hluboce milovat, plakat pro druhého, či se od rána do noci smát štěstím, tento večer vás vrátí do nejhezčích chvil vašeho života.

Malý Princ
Hrají: Daniela Kolářová, Tomáš Pavelka
Premiéra: 8. 12. 2008

Malý princ je pohádkovou alegorií o přátelství, moudrosti, životě a smrti. Klíčem k tajemství moudrosti jako autora, Antoina de Saint Exupéryho, může být i korespondence mezi jím a jeho matkou. Na večer z Antoinových dopisů a vyprávění z Malého prince vás zvou herci  Daniela Kolářová a Tomáš Pavelka.

Malý princ a Jiří Grygar
Malý princ je pohádkovou alegorií o přátelství, moudrosti, životě a smrti. Klíčem k tajemství moudrosti jako autora, Antoina de Saint Exupéryho, může být i korespondence mezi jím a jeho matkou. Na večer z Antoinových dopisů a vyprávění z Malého prince vás zvou herci Daniela Kolářová a Tomáš Pavelka. Na závěr doplní setkání s Malým princem vyprávění astronoma Dr. Jiřího Grygara nejen o planetce č. 46610 pojmenované na počest Exupéryho knížky právě Bésixdouze (B612).

Michelangelo: Mramorová horečka
Hrají: Tomáš Pavelka, Otakar Brousek ml., Kateřina Lojdová
Premiéra: 11. 9. 2020

Silný příběh výjimečného umělce a jeho díla. Hra na motivy románu Irvinga Stonea Agonie a Extáze je vítanou příležitostí pro tři skvělé herce na malém jevišti.

Nobelovka (Le prix) / Cyril Gély
Hrají: Jan Šťastný, Apolena Veldová, Kateřina Seidlová

Jakou cenu má Nobelova cena? Dva špičkoví vědci. Jeden převratný objev, ale jen jedna Nobelova cena. Štěpení hlubokého vztahu, jako štěpení atomového jádra. Brilantní duel argumentů i emocí.

Novecento (Magické piáno)
Hrají: David Prachař, Emil Viklický
Premiéra: 15. 12. 2005

Velký příběh jednoho výjimečného osudu. Příběh geniálního klavíristy, který hrál tak, “že i Bůh tančil, když se nikdo nedíval…” Hra pro jednoho herce a vynikajícího klavíristu.

Oblak, který tančil valčík
Účinkuje: Ondřej Kepka
Premiéra: 28. 2. 2023

Představení je věnované vzpomínce na Ferdinanda Peroutku.

Proč si nezatančíte?
Hrají: Jiří Lábus, Emil Viklický
Premiéra: 15. 12. 2003

Raymond Carver — mistr krátké prózy, jeden z nejvýznamnějších spisovatelů americké literatury 80. let minulého století v bravurním podání Jiřího Lábuse za klavírního doprovodu Emila Viklického.

Příběhy ze Starého zákona II.
Hraje: Jaromír Meduna, Barbora Munzarová, Nicole Weishäplová
Premiéra: 16. 12. 2010, obnovená premiéra 22. 12. 2021

Příběh Mojžíšův, Davida a Goliáše, Šalamounův, Jonášův a další, které znáte. S humorem sobě vlastním vyprávějí Jaromír Meduna a Barbora Munzarová.

Skopové na porážku
Hrají: Taťjana Medvecká, David Novotný, Jan Zadražil
Premiéra: 19. 9. 2019

Černá hodinka s Roaldem Dahlem
Pět dramatizací povídek světoznámého britského autora. Roald Dahl v nich s humorem ostrým jako břitva směřuje k moudrému poznání, že na každého jednou dojde.

Skorpios na obzoru
Hrají: Igor Bareš, Klára Cibulková, Daniel Toman
Premiéra: 29. 9. 2021

Osudová chvíle, kterou svět neviděl…  Winston Churchil a Greta Garbo na jachtě miliardáře Aristotela Onasise. Výjimečné setkání dvou výjimečných osobností 20. století  není pokusem o historicky věrný dokument: je především zábavnou rozpravou o roli umění a krásy v našich životech, úvahou o ženách i mužích. Silná dramatická fikce ve stylu skvělé konverzační komedie.

Smluvní vztahy | Mike Bartlett
Hrají: Dana Černá, Jana Stryková
Premiéra: 30. 10. 2013

Autor je považován za nejlepšího anglického dramatika současnosti. Dvě skvělé herečky nás zavedou do kanceláří světa velkého byznysu. Kdo už někdy absolvoval výběrové řízení, Smluvním vztahům jistě porozumí a bude se dobře bavit.

Stará dáma vaří jed
Hrají: Lilian Malkina, Naďa Konvalinková, Jan Zadražil
Premiéra: 12. 12. 2011

Dramatizace slavného humoristického románu finského autora Arta Paasilinny. Poněkud nečekaná, ale velice současná černá groteska o dámě, která už je natolik stará, že by neměla stát v cestě zlotřilostem svého synovce a jeho kumpánů.

Tři gentlemani
Hrají: Marek Eben, Václav Kopta, Jan Vlasák / Otakar Brousek ml.
Premiéra: 29. 4. 2014

Humorná koláž věnovaná staré dobré Anglii, pravlasti gentlemanů.

Vánoční hry: Ježíškova košilka a Valašská
Poeticky hravé putování za zpěvu koled a se smyšlenými a humornými příběhy ze života Ježíše proti směru času až k narození Pána Krista, inspirované sbírkou Jana Zahradníčka Ježíškova košilka. V druhé půli znovuuvedená Valašská kolední obchůzka sestavená Evou Kröschlovou, coby připomenutí legendárních Staročeských vánočních her.

Vděk
Úsměvný i dojemný příběh Michelle, pro níž se řeč stává stále větším bludištěm. Je to boj s časem i pamětí. Naštěstí to podstatné se zřejmě skrývá daleko za slovy.

Vína popít lok
Hrají: Otakar Brousek ml., Dalibor Gondík, Markéta Laštovičková
Premiéra: 19. 5. 2022

Víno je věčné a vděčné téma. Nesetkáváme se s ním ve Viole poprvé a jistě ne naposledy.

Volnost, rovnost, gastronomie
Hrají: Václav Kopta, Simona Vrbická, Miroslav Táborský
Premiéra: 25. 9. 2017

Anglický humorista Peter Mayle v rozkošném vyprávění o Provence řeší otázku: Proč Francouzi netloustnou. Náš večer je volným pokračováním inscenace Tři gentlemani o staré dobré Anglii

Vyžeňte lvy! | Karel Čapek
Hrají: Bára Hrzánová, Tomáš Pavelka, Jan Meduna
Premiéra: 24. 10. 2022

Jak být ostře kritický k vlastnímu národu a přitom neurazit. Humorná koláž z jasnozřivých apokryfů a dalších neodolatelně vtipných textů Karla Čapka.

Život jako smršť
Hrají: Taťjana Medvecká, Martin Hofmann
Premiéra: 25. 4. 2013

Teprve po sto letech od narození věhlasného autora Malého prince byla odhalena existence rukopisu, který napsala jeho manželka Consuelo de Saint-Exupéry.