Století hitů (Premiéra: 25. 10. 2012)

Hrají: Berenika Kohoutová, Jan Meduna, Jaromír Meduna
Režie: Patrik Hartl

Čím voněla doba? Jaké verše se špitaly dámám do ouška či hřínaly na pódiích? Jaké písně se hrály k poslechu i k tanci? To prozradí rozverný kabaret, v němž se míchá všehochuť veršů, tónů a dobových zajímavostí od Vrchlického po Žáčka a od Lehára po Kollera.

Dramaturgie a režie: Patrik Hartl
Scénář: Jitka Škápíková
Hudební spolupráce: Emil Viklický
Pohybová spolupráce: Martin Pacek
Scéna a kostýmy: Ivana Brádková
Hrají, zpívají a kabaretně dovádějí: Berenika KohoutováJan Meduna a Jaromír Meduna

ZAČÍNÁ 20.STOLETÍ….

Čím voní doba? Končí belle epoque a vrcholí secese. Ženskou postavu stále stylizuje korzet, ale Isadora Duncanová už tančí v průsvitné róbě bez šněrovaček a kostic. Alfons Mucha domaloval poslední plakát pro Sarah Bernardtovou. Stařičký mocnář navštívil Prahu a nechal se vyfotografovat na mostě Legií. Noviny snímek otiskly s titulkem „ Procházka na mostě” a od té doby se císaři neřekne jinak než „Starej Procházka”. Na silnicích začaly vířit prach a plašit koně motocykly značky Indián. Zběsilou rychlostí patnáct kilometrů v hodině se řítí pár výstředníků v prskajících automobilech. Ženám jedoucím na koni nebo na bicyklu je zvláštním dekretem povoleno obléknou kalhoty. Narodil se Jiří Wolker, Vítězslav Nezval, Jaroslav Seifert, František Halas, Jaroslav Marvan, Jan Werich. A také Jacques Prévert, Luis Bunuel, Antoine de Sain-Exupéry. Wilhelm Conrad Rontgen dostává za objev paprsků, jež byly později nazvány jeho jménem, Nobelovu cenu. Georges Braque a Pablo Picasso malují svá první kubistická plátna a nemají ani na večeři. Gustav Frištenský se stává mistrem Evropy v zápase řecko-římském. Franz Lehár stojí u dirigentského pultu v historickém Vídeňském divadle,uvádí zde své kusy, například Veselou vdovu, a zahajuje tak zlatý věk vídeňské operety. Čeští vlastenci pořádají tábory lidu. Je založen Klub za starou Prahu. Za zábavou se chodí do kabaretu – slavný herec Národního divadla Karel Hašler zpívá své písničky v nově otevřeném kabretu Lucerna ve Vodičkově ulici. Pražané mají také novou, supermoderní zábavu – v domě U Modré Štiky se otevírá první stálé kino. Na rozdíl od současnosti je velmi populární číst poezii. Básníci se těší věhlasu, o kterém by se těm současným ani nesnilo.


Divadlo Viola děkuje

Pavlu Kovaříkovi a studiu KlenkaSound, Miloši Sommerovi a studiu Soundwave, studiu WikiWiki7 a Emilu Viklickému za spolupráci na vzniku představení. Dále děkujeme  pánům Karlu Vágnerovi, Ondřeji Soukupovi a Davidu Kollerovi za poskytnutí hudebních základů skladeb.

Galerie