Vyžeňte lvy! | Karel Čapek

Hrají: Bára Hrzánová, Tomáš Pavelka, Jan Meduna
Ze zvukového záznamu: Jan Hartl

Scéna: Ivo Žídek
Kostýmy: Bára Horáková Fehérová
Hudba: Zdeněk Zdeněk
Dramaturgie: Johana Kudláčková
Scénář a režie: Lída Engelová

19. června od 20:00

16. září od 20:00

Jak být ostře kritický k vlastnímu národu a přitom neurazit. Humorná koláž z jasnozřivých apokryfů a dalších neodolatelně vtipných textů Karla Čapka.

„Karel Čapek byl autor tak plodný, že chtít se s jeho dílem seznámit v celku snad ani nejde. Ve všech těch skvostných řádcích však najdeme linku Čapka-člověka, kterého nesmírně trápil stav světa a českého člověka především. Obávám se, že navzdory tomu, že dnes už třeba Pošťácká pohádka není to, co bývala, prostě proto, že Čapkovy pošťáky a poštovní schránky málokdo pamatuje, se naopak jeho vize o robotech či mlocích stala realitou.
Nápad uvést ve Viole Čapkovy Apokryfy zrál dlouho. Předcházelo mu zpracování osmi z nich pro Český rozhlas roku 1998. Autorkou scénáře byla Jitka Škápíková, pro spolupráci se mi tehdy podařilo získat Antonii Hegerlíkovou, Danielu Kolářovou, Danu Syslovou, Josefa Vinkláře, Jaromíra Medunu, Vladimíra Dlouhého a další skvělé herce. Každý z nich hrál jednu roli. Dnes máme ve Viole trojici herců, Báru Hrzánovou, Tomáše Pavelku a Jana Medunu, z nichž každý hraje rolí bezpočet. Apokryfy uvádíme jenom čtyři: O pěti chlebích, Ukřižování, Pilátův večer, Císaře Diokleciána, zato přeskakujeme i do dalších Čapkových textů. Všechny se nás – Češek i Čechů – týkají víc, než by si jejich autor před devadesáti lety přál. Převyprávění biblických příběhů nám připadá jako pohled do zrcadla českého charakteru roku 2022. A to navíc s humorem, nadhledem a češtinou, jejíž jazykovou krásu nám jiní národové mohou jen závidět”.  Lída Engelová


Premiéra: 24. 10. 2022
Délka představení: 1 hodina 50 minut, včetně přestávky


Galerie